Nicholas Winton – Síla lidskosti

21.03.2016 20:36

Dne 10. března 2016 navštívili žáci 2. stupně ZŠ Šilheřovice výchovně vzdělávací pořad: Nicholas Winton – Síla lidskosti. Akce se uskutečnila v Kulturním domě v Ludgeřovicích.

V první části žáci zhlédli hodinový český dokument režiséra Matěje Mináče, který pojednává o činech sira Nicholase Wintona, „britského Schindlera“, který během nacistické okupace pomohl vycestovat z Československa 669 židovským dětem a zachránil je tak před smrtí v koncentračních táborech. Dokumentárním filmem provází Joe Schlesinger, reportér kanadské stanice CBS, který je jedním ze zachráněných dětí. Příběhy vyprávěné těmito „Wintonovými dětmi“ se prolínají se vzpomínkami Nicholase Wintona a archivními dokumentárními záběry. Ke konci filmu se divák stane svědkem emocionální scény setkání hlavního protagonisty se „svými dětmi“ po dlouhých letech. Dokument vyhrál cenu International Emmy Award 2002 za nejlepší dokumentární film.

Na promítnutý dokument navázala krátká beseda vedená dramaturgem a moderátorem Zdeňkem Tulisem, který je tvůrcem vzdělávacích programů o Nicholasi Wintonovi.

Mgr. Pavlína Řehánková